Jimin poppoo

Siperiankissat, kuriilien bobtailit ja suomenlapinkoira

Maffaffaa

Ihan maffaftavaa hypellä kivellä ja siemailla raikasta ilmaa. Näin minä tyttö viikonloppuna ulkoilin ja kuvaustelin.

Maffa on pop ja bob ja ihan on elkeet kuin Ainalla. Ulkokuvailuja hämäryydessä ja heti kun alkaa jännitys laueta, niin tähyily ylös puihin…

Niin ja siis Mafia on Mafia, mutta monesti se lipsahtaa ihan hassusti ja sitten minä olen Maffa. Ei nimi miestä pahenna, eikä myöskään kissatyttöä. Ehkä minä kestän tämänkin nimityksen häntä pystyssä.

Minä tyttö muuten näytelmöin ensi viikonloppuna lauantaina ja sunnuntaina Laihialla. En ole yksin, kun Aina on myös molempina päivinä ja Viiru kans. Minttu on ekana päivänä ja toisena päivänä on Manna. Omppu pitää kotia pystyssä Doriksen kanssa. Niin ja Adalmiina tulee jostain kaukaa sunnuntaiksi. Silloin tuleekin olemaan melkoinen nähtävyys. Silloin on nimittäin Ada, äitinsä Manna ja mummonsa Nanna kaikki samalla kertaa näkyvissä. On siinä vaaleita puuhkahäntiä niin, että tuomarin silmät menee kieroon, eikä varmaan enää tiedä mitä sanoisi!

Ai niin, tuo paparazzi taas ihmettelee, että minkä kumman takia järjesti itselleen hikisen viikonlopun. Miksi niin ei meidän kaikkien kanssa muka selviä? Mehän ollaan niin ystävällisiä ja kilttikäytöksiä kaikki!

Posted in Mafia 8 months, 4 weeks ago at 8:57 am.

5 comments

5 Replies

  1. Maffa on oikein hyvä nimi moiselle mussukalle. ;-D

  2. Ninni-kissa lähettää blogipalkinnon Jimin poppoolle.

  3. Roketti Dec 8th 2009

    Täällä myös eräs jännittää hieman viikonloppua. Pienoinen jännitys johtuu eräästä myös puuhkahäntäisestä kaunottaresta. Tai pikemminkin hänen näyttelykäytös jännittää :/

  4. amadeus Dec 8th 2009

    voi älä kaunotar jännitä, sinä oot minun ensirakkauksiani. vähänpä silloin pieni mandariini aavisti, että kohtalo vie oman kilpparin kainaloon ja tossun alle.
    mutta jos oot samalla lailla villi ja vapaa kuin minäkin, niin näyttelyt voi olla pääsemätön paikka.
    minä oon vasta vähän harjotellu syliinhyppyjä, mutta joskus on hyvä näitä vähän peljätellä. tsemppiä näytelmiin.

  5. Roketti: Ihana nähdä Unelmaa!!!! Ihan millä tuulella tahansa.

    Ninni-kissalle suuret kiitokset. :)

    -stjtr-: Kyllä se vaan lipsahtaa niin usein nimenä, että Maffa itsekin tunnistaa hyvin.

    Amadeus: Minusta tuntuu, että villi ja vapaa Mafia osaa näytellä oikein erinomaisen hienosti. Pikkuneiti osaa olla sekä villi ja vapaa, että sitten tarpeen tullen todellinen primadonna. :)


Leave a Reply